
Samotność na emigracji – Co robić, kiedy daje się we znaki?
21 listopada 2016Samotność na emigracji szczególnie daje się we znaki. Tęsknota za rodziną, brak kontaktu z własną kulturą, językiem ojczystym oraz rodakami może być na tyle silna, że skłonni będziemy powrócić do kraju. Dawniej emigrowaliśmy w celu uniknięcia wojny czy też z powodu sprzecznej z naszymi poglądami sytuacji politycznej, ale dzisiaj chodzi głównie o emigrację zarobkową. Coraz więcej osób opuszcza także ojczyznę w celu zdobycia lepszego wykształcenia i lepiej płatnej pracy. Niektórzy emigranci po zarobieniu odpowiedniej kwoty wracają, ale wielu jest też takich, którzy decydują się na osiedlenie za granicą na stałe. Jak więc poradzić sobie z samotnością i ułatwić sobie asymilację w obcym kraju?
Samotność na emigracji – jak można sobie z nią poradzić?
Samotność pojawia się wtedy, kiedy nie mamy nikogo, z kim moglibyśmy podzielić się czymś dla nas ważnym. Może być to stan przejściowy lub sytuacja chroniczna. Okazuje się, że to negatywne uczucie może nam towarzyszyć, nawet jeśli posiadamy dobre relacje z innymi ludźmi. Obserwuje się to zwykle wtedy, kiedy relacje międzyludzkie są powierzchowne i urywane. Wyjeżdżając za granicę w pojedynkę, należy liczyć się z tym, że po początkowej fascynacji nowym miejscem, zacznie doskwierać nam samotność.
Jak więc sobie z nią radzić?
1) Kontakt z bliskimi
W dobie wszędobylskiego Internetu można bez większych problemów regularnie kontaktować się z mieszkańcami zagranicznych krajów. Bez wychodzenia z domu można nawet zobaczyć najbliższych za pomocą video rozmowy. Ponadto do dyspozycji mamy stosunkowo tanie połączenia telefoniczne, co ułatwia podtrzymywanie kontaktu. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego spotkania, dlatego też można skorzystać z ofert tanich linii lotniczych, dzięki czemu można powrócić do domu na święta czy ważną uroczystość rodzinną.
2) Wyjdź do ludzi
Zamiast skupiać się na własnej tęsknocie za krajem i bliskimi, warto wyjść do ludzi i nawiązać z nimi kontakt. Najgorszą rzeczą jest bowiem izolowanie się od otoczenia, myśląc że nie jest ono w stanie nas zrozumieć ani też pomóc. Zainicjowanie wypadu na miasto czy też zaproszenie znajomych do siebie to pierwszy krok do zjednania sobie ludzi. O znajomości trzeba dbać, a przyjaźnie pielęgnować – szczególnie na emigracji. Nie ma co czekać na to, kto pierwszy wyciągnie rękę.
3) Poszukaj namiastki kraju
Samotność na emigracji można pokonać w wiele różnych sposobów. Za granicą nie brakuje miejsc, gdzie można spotkać polską kulturę i tradycję. Do dyspozycji są sklepy z polską żywnością i restauracje. Ponadto na stronach internetowych, które skierowane są do emigrantów, można znaleźć informacje na temat spotkań Polonii i wielu ważnych wydarzeniach kulturalnych.
4) Poznaj otoczenie
Wszystko co nowe wydaje się odległe, więc aby to zmienić, warto poznać obcą kulturę. Dzięki temu stanie się ona dla nas bliższa i bardziej znajoma. Otwartość na świat sprawia, że łatwiej jest się nam zaadoptować do nowych warunków.
5) Znajdź hobby
Dzięki oddaniu się swoim pasjom, nie poświęcamy tak dużo czasu na tęsknotę, która daje o sobie znać szczególnie w wolnych chwilach. Zaangażowanie się w doskonalenie siebie i swoich umiejętności sprawia radość i zadowolenie. Dzięki temu bycie tu i teraz nabiera sensu a samotność na emigracji nie da na się aż tak we znaki.
Źródło: http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Babskie-sprawy/527858,1,Samotnosc-na-emigracji.html
Pamiętam jak sam kiedy ś wyjeżdżałem. Samotność na emigracji dokuczała mi cały czas. To co miałem to jedynie krótkie rozmowy przez telefon. Teraz to zupełnie inna bajka. Skype, facebook, szybkie loty do domu. Tak sie tego nie odczuwa …
No tak. Wyjdź do ludzi i nie badz samotyny. latwo powiedziec. Jak sie jezyka nie zna.
E tam na miejscu też trzeba żyć. Ja to w ogole sie nie czulam samotnie za granica. Zaraz jakis znajomych znalazlam.
Tak tylko bez języka ciezko. Nikt cie nie rozumie i jestes samotny bo nikt nie chce z toba gadać,
jaka tam samotność na emigracji, jak ktoś nie potrafi znaleźć kogoś za granicą, to i Polsce nie da rady. sciema
Kursy językowe są dobre na spotkania z innymi osobami z za granicy. Są również przydatne do nauki języka. Zajecia sportowe to też dobrt sposób na spotkania z nowymi ludzmi. Zrobiłem jedno i drugie. To dla mnie ważne, że mam zarówno zagranicznych, jak i niemieckich przyjaciół.
Nie pozwól, aby język wystraszył cię od ćwiczeń. ćwiczyłem na wielu zajęciach w języku niemieckim. Chociaż nie rozumiem każdego słowa, większość komunikacji jest wizualna.
Po prostu rób to, co robi instruktor. Zauważyłem też, że moi koledzy z klasy są niezwykle pomocni, gdy zdają sobie sprawę, że nie rozumiem wszystkiego. Myśle, że to najlepsze sposóby aby przezwyciężyć samotność na emigracji.
Cierpisz na samotność za granicą. Rób rzeczy, które uwielbiałeś robić w domu. Badania pokazują, że robienie rzeczy, które wywołuje uczucie nostalgii, może pomóc Ci poczuć się lepiej. Tradycja i rytuały mogą pomóc w budowaniu poczucia więzi z twoim domem, nawet gdy jesteś daleko.
Zjedz ulubione potrawy z domu. Jedzenie znanych potraw z dzieciństwa lub z twojej kultury może sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy i bezpieczniejszy w nowym środowisku. Spróbuj przedstawić swoje ulubione potrawy nowym znajomym.
Weź udział w swoich religijnych tradycjach, jeśli je posiadasz. Badania wykazały, że ludzie, którzy mają religijne tradycje, odczuwają mniej tęsknoty za domem, gdy uczestniczą w tych samych obrzedach w nowym miejscu. Znalezienie miejsca kultu lub medytacji w nowym miejscu, a nawet znalezienie grupy przyjaciół o podobnych tradycjach, może pomóc w dostosowaniu się.
Hoobby. Jeśli byłeś w lidze bowlingowej lub klubie książki w domu, nie wstydź się. Sprawdź, czy możesz znaleźć coś podobnego w swoim nowym środowisku. Będziesz mógł robić rzeczy, które kochasz i spotkać nowych ludzi z ktorymi bedziesz mial szanse pogadać. Nie musisz skazywać się na samotnośc za granica.